Látásjavítás – A leggyakoribb kérdések és válaszok

Dr. Szabó Antal szemész szakorvos

A mindennapjainkra jelentősen rányomják a bélyegüket a látással kapcsolatos problémák, ezért ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, sem pedig halogatni a szakorvos felkeresését. Amikor látásjavításról van szó, sokunkban rengeteg kérdés körvonalazódik, amelyekre csak a szakember tud választ adni. Ezért is érdemes átfutni Dr. Szabó Antal szemész szakorvos útmutatóját. Számszerűsített érték a látásélesség, amit a szemész szakorvosok a látás élességének meghatározására használnak. A látásproblémák megoldására többféle eljárás létezik, életkor függvényében.

A leggyakrabban alkalmazott metódus a lézeres szemműtét és a műlencse beültetés. Természetesen más-más látásjavító eljárást javasolnak a szakemberek a különböző életkorokban. Mivel 18 éves korig fejlődik a szem, folyamatos változásban van, ezért nincs lehetőség látásélességet javító műtéti beavatkozásra. Ebben az életkorban fontos, hogy a páciens viselje az orvos által felírt szemüveget.

18-40 éves korban már -12 és +6 dioptria között a FEMTO, LASIK, Zero-Touch és PRK lézeres látásjavító eljárások valamelyikének elvégzésére, mert ezek tökéletes megoldást nyújtanak arra, hogy a páciens megszabadulhasson a szemüvegtől vagy kontaktlencsétől. 40-50 éves korban előfordul, hogy a látás nem tökéletes közelre, sem távolra és az érintettek két szemüvege között nincsen több különbség, mint 1,5 dioptria. Ez egy speciális eset, amikor szóba jöhet az úgynevezett MONOVISION (olvasószemüveg) lézeres látásjavító kezelés.

Az eljárásban az egyik szemet közeli, a másikat távollátáshoz korrigálják. Így a két szem az agy munkájának segítségével együttesen minden távolságra megfelelően éles képet tud biztosítani. A látásjavító kezelési lehetőségek tárháza bővül a 40-60 év közötti korosztálynál. Ennek szükségességét több tényező is okozza ebben a korosztályban. Ugyanakkor 60 éves kor fölött is van lehetőség a teljes szemüvegmentességre, a kényelmes életre. Ez trifokális műlencse beültetéssel érhető el, amivel egyúttal a szürkehályog kialakulása is megelőzhető.